× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Problemy z zatokami i uszami są powiązane!

zatoki

Jeśli cierpisz n zapalenie zatok, jesteś bardziej podatny na problemy z uchem środkowym.  Jeśli twoje zatoki są zatkane, (np. przez przekrwienie błony śluzowej nosa), zakażone lub w stanie zapalnym, znacznie łatwiej jest doświadczyć tego samego nieprzyjemnego stanu dla twoich uszu.

 Większość osób może nie być świadoma połączenia między zatokami w kościach policzkowych, obszarami nosa i uszami przez trąbkę słuchową.  To łączy zatoki z uchem wewnętrznym, co ułatwia rozprzestrzenianie się infekcji z zatok do ucha i na odwrót.

 Smukły, wygięty kształt trąbki Eustachiusza naprawdę sprzyja infekcjom.  Jeśli woda przypadkowo dostanie się do ucha, ta rurka zbiera wodę, której nie można odprowadzić, co w konsekwencji sprzyja rozwojowi bakterii, które następnie wywołują infekcję ucha.

 Infekcja zatok z drugiej strony jest najbardziej ogólnie znana jako katar sienny lub przeziębienie, ale obeznani w temacie wiedzą, że jest to infekcja mająca początek w zatokach.  Ten rodzaj infekcji zwykle zaczyna się od przekrwienia i niewielkiego zatkania zatok.

Nadmierne spuchnięcie śluzuwek spowoduje wtedy nadmierną produkcję śluzu- organizm działa tak, myśląc, że są temu winne bakterie lub brud- i próbuje się go pozbyć, produkując go więcej i więcej. Kiedy powstaje nadmierna ilość śluzu i pojawia się obcy najeźdźca, taki jak bakterie, wywoła to podrażnienie i stan zapalny w jamie zatoki.  Z powodu obrzęku zatok śluz nie może prawidłowo odpłynąć, a następnie rozwinie się w infekcję powodującą zapalenie zatok i potencjalnie- problemy z uszami.

 Ze względu na związek między uszami a zatokami wszelkie przekrwienie, które może wystąpić w zatokach, może następnie przenieść się do uszu po prostu przez kichanie.

 Kiedy kichasz, powietrze z zatok będzie próbowało uciec przez różne ujścia w jego zasięgu, w tym przez uszy.  Kiedy zdarza się kichanie, powietrze jest przeciskane przez trąbkę Eustachiusza i może ono wypchnąć bakterie wraz z infekcją do przewodu słuchowego, co może powodować problemy z uchem środkowym.

 Jak możesz pozbyć się i zapobiec problemom z zatokami i zapaleniem uszu?  Niektórzy sugerują świecowanie. Jest to prosta i bezbolesna, naturalna metoda oczyszczenia uszu. 

Inni twierdzą, że po prostu oczyszczając zatoki każdego ranka i wieczora roztworem soli fizjologicznej, możesz pozbyć się przekrwienia i zmniejszyć obrzęk, aby zatoki mogły pracować szybciej.

 Może to przynieść ulgę w zapaleniu zatok i problemach z uchem.  Jeśli nieustannie utrzymujesz czystość kanałów słuchowych, może to uchronić Cię przed problemami.  Możesz użyć patyczków czyszczących z bawełnianymi końcówkami, aby usunąć nadmiar brudu i woskowiny, aby zapobiec przyciąganiu bakterii do ucha. Pamiętaj jednak, by nie wkładać ich głęboko do ucha! Laryngologowie nie rekomendują “patyczków do uszu”, bo ich używanie wiąże się z dużm ryzykiem uszkodzenia ucha lub wepchnięcia brudu i bakterii głębiej. Jeśli nie masz perforacji błony bębenkowej, ani innych uszkodzeń ucha, możesz wpuścić jedną lub dwie krople wody utlenionej- doskonale zabija bakterie i rozpuszcza wosk.
 
 Innym sposobem zapobiegania problemom z zatokami i uchem jest użycie spreju do nosa zawierającegi ksylometazolin. Zapuść go do dziurki po tej stronie, po której odczuwasz ból ucha i połóż się na boku, aby środek ściekał w stronę ucha. To może przynieść ulgę, bo odblokuje zatkane ucho, jak również zatoki. Pamiętaj jednak by nie używać tego środka przez kilka dni z rzędu- mocno uzależnia!

 Jeśli przechodzisz częste infekcje zatok z powodu alergii, upewnij się, że zawsze masz pod ręką leki przeciwhistaminowe, aby zapobiec nadmiernej produkcji śluzu.

 Z drugiej strony, jeśli często cierpisz na problemy z zatokami lub wszelkiego rodzaju infekcje ucha, powinieneś skonsultować się ze specjalistą laryngologiem w celu uzyskania leków i porad, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z uchem.