× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Zabieg na jaskrę – co wybrać?

Zabieg na jaskrę

Czy wiesz, że ok. 10% populacji jest dotkniętych jaskrą? Do tego grona zalicza się prawie 1 mln Polaków. Dolegliwości towarzyszące chorobie mogą znacznie utrudniać życie, a nawet prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na zabieg na jaskrę. Zastanawiasz się, jak on przebiega? Kiedy najlepiej się na niego zdecydować? Sprawdź najważniejsze informacje.

Pierwsze objawy jaskry

Jaskra to tak naprawdę zespół chorób, które charakteryzują się postępującym zanikiem nerwu wzrokowego. Odpowiada za to zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, które powstaje, gdy kąt przesączania zostaje zablokowany lub całkowicie zamknięty. Wówczas ciecz wodnista, która jest produkowana przez oko, zaczyna się w nim gromadzić, co powoduje wzrost ciśnienia i ucisk na nerwy. Tak dochodzi do ich zniszczenia.

W zależności od tego, czy kąt przesączania został zablokowany, czy zamknięty, mowa jest o jaskrze otwartego kąta bądź jaskrze zamkniętego kąta. Pierwsza z nich jest nieuleczalna, ale nie prowadzi do natychmiastowej utraty wzroku, tak jak w przypadku drugiej grupy chorób.

Po czym rozpoznać początki jaskry?

Pierwsze objawy jaskry są ciężkie do zauważenia ze względu na to, jak funkcjonuje wzrok. Każde oko rejestruje obraz indywidualnie. Gdy jedno czegoś nie widzi, drugie „uzupełnia” brakujące elementy, dzięki czemu człowiek ma pełne pole widzenia. Tak też dzieje się, gdy pojawiają się pierwsze objawy jaskry, takie jak mroczki jaskrowe – mimo ubytków mózg nadal „myśli”, że widzi prawidłowo. Różnicę można zauważyć, dopiero gdy patrzy się jednym okiem.

Jednak nie są to jedyne objawy. Dodatkowo mogą pojawić się:

  • obniżenie ostrości widzenia,
  • utrudniona adaptacja do patrzenia w ciemności,
  • światłowstręt,
  • częste łzawienie oczu,
  • ograniczenie pola widzenia – najpierw na obrzeżach, a potem na całej powierzchni.

Jeśli symptomy się nasilą, a do tego wystąpią silne bóle oczu i głowy, wymioty, nudności, przekrwienie gałki ocznej, zwolniona akcja serca oraz rozszerzenie źrenicy, oznacza to, że doszło do całkowitego zamknięcia kąta przesączania. Mowa wtedy o ostrym ataku jaskry, a pacjent wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Zabieg na jaskrę – jaki wykonuje się najczęściej?

W początkowym stadium jaskry otwartego kąta najczęściej stosuje się krople zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Można także zdecydować się na zabieg laserowy, który pomoże udrożnić odpływ cieczy wodnistej z oka, a przy tym utrzymać stabilne ciśnienie wewnątrzgałkowe przez kilka lat. 

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych, jakie wykonuje się w celu leczenia jaskry, jest trabekulektomia. Pozwala ona na kontrolowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego nawet na kilka lat. W ostatnim czasie coraz częściej zastępuje się ją nową metodą. Jest to kanaloplastyka, charakteryzująca się mniejszą inwazyjnością.

Trabekulektomia – na czym polega?

Trabekulektomia to zabieg, podczas którego specjalista wycina część niedrożnego beleczkowania i wytwarza nową drogę odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej. Płyn jest kierowany z komory przedniej oka do przestrzeni podspojówkowej i dalej do krwioobiegu. W ten sposób możliwe jest jedynie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Warto pamiętać, że zabieg nie poprawia wzroku, który pogorszył się na skutek zaniku nerwu wzrokowego. Niemniej pozwala zatrzymać dalszy rozwój choroby i zapobiec całkowitej utracie możliwości widzenia.

Zazwyczaj zabieg trabekulektomii wykonuje się u osób, u których środki farmakologiczne nie pomagają, a inne zabiegi, takie jak np. trabekuloplastyka laserowa, nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Kanaloplastyka – co to jest?

Kanaloplastyka to nowoczesna technika operacyjna, która jest zaliczana do grona niepenetrujących zabiegów. Polega na przywróceniu naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej poprzez tzw. kanał Schlemma. Podczas niej wprowadza się do kanału nić prolenową i napina jego ściany. Użyte materiały nie rozpuszczają się, więc efekt jest dość trwały.

Kanaloplastyka może być wykonywana jednocześnie z operacją zaćmy, co przynosi lepsze rezultaty w obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najczęściej tę technikę wykorzystuje się u osób z jaskrą otwartego kąta przesączania.

Pamiętaj – ostateczny wybór metody leczenia jaskry zależy od Twojego okulisty. Porozmawiaj z nim o dostępnych opcjach!